Sidor

fredag 28 augusti 2015

Svenskalektion Peters grupp 28/8

Vi fortsatte sitta i en ring och ni fick berätta lite om er själva. Muntlig träning att tala inför andra. Efter det pratade vi om några strategier i studieteknik och avslutade med en film om just olika minnesstrategier. Vi lärde oss associationsstrategin, att koppla ihop ett ord med en bild eller andra kunskaper du redan har för att komma i håg ordet du skulle lära dig. Den andra var tiominutersregeln. Träna på högst 3 ord, repetera orden efter 10 minuter sedan igen nästa dag plus 3 nya ord. Nästa gång efter en vecka sedan efter en månad. Den tredje strategin var helt enkelt att SOVA för att hjärna ska ha en chans att minnas det du lärt dig. Viktigt att sova före, men också efter så att hjärnan kan bearbeta det inlärda under sömnen.

Peter

torsdag 27 augusti 2015

Engelskläxa vecka 36

Hej!
Vi kommer att jobba några veckor utifrån boken Good Stuff B.

Läxa till tisdag
1. Kunna skriva glosorna i texten Money, Money, Money
2. Kunna skriva två saker (fakta) från varje underrubrik (subtitle)
3. Kunna förstå alla ord och meningar - de ord och meningar du är osäker på MÅSTE du skriva ner så att jag får hjälpa dig att förstå. Du kommer att få översätta ett stycke från svenska till engelska, och även översätta från engelska till svenska.

Hur lär du dig detta? Jo, genom god studieteknik. 

  • För att lära dig att förstå, använda och stava behöver du SKRIVA orden flera gånger, tills du kan dem. Handen har ett "muskelminne" vilket innebär att "handen" kommer ihåg hur ordet skulle skriva - använd därför papper och penna!
  • Gå in på bokens glossida: sök på "Glosmaskinen"följ den här länken
  • Läs texten flera gånger högt - gärna för en förälder eller ett storasyskon. De ord som du är osäker på hur de ska uttalas, skriver du ner så att jag kan hjälpa dig. Du kan också prova att skriva in ordet på Google translate och få det uppläst. 
  • För att komma ihåg vad du har läst och för att träna att göra egna meningar muntligt, kan du täcka över texten så att du bara ser underrubriken "Wait for it", "Dig for it" osv. 
Lycka till!
Annika




Planering och mål i NO

1. Känna till olika livsformer, förutsättningarna för liv samt hur man vetenskapligt sorterar och grupperar dem.
Lärandemål/ förståelsemål
Kriterier för måluppfyllelse

a) Känna till hur man kan sortera djur och växter utifrån likheter och olikheter på ett vetenskapligt sätt
Jag kan sortera djur och växter på ett vetenskapligt sätt
b) Veta vad som behövs för liv på jorden
Jag kan förklara vad som behövs för liv
c) Förstå hur och varför livet på jorden delas in i olika grupper
Jag kan berätta om livet på jorden utifrån släktskap och utveckling
d) Använda dina kunskaper för att fundera över om ett påstående kan vara sant och förklara varför
Jag kan använda mina kunskaper för att förklara varför något är sant

2. Kunna sätta upp hypoteser och genomföra experiment samt dra slutsatser.
Lärandemål/ förståelsemål
Kriterier för måluppfyllelse

a) Känna till hur man genomför ett experiment utifrån ”fair test”
Jag kan nämna flera exempel på vad som påverkar ett experiment så att det blir ”fair test”
b) Kunna förklara skillnaden mellan hypotes och en frågeställning.
Jag kan förklara skillnaden mellan en hypotes och en frågeställning.
c) Förstå hur man kan skriva en bra slutsats med utgångspunkt i frågan och hypotesen.
Jag kan skriva en slutsats som utgår från frågeställningen och mina hypoteser samt utifrån de resultat experimenten visat

3. Kunna dokumentera det man gör så att andra förstår vad man gjort.
Lärandemål/ förståelsemål
Kriterier för måluppfyllelse

a) Beskriva i ord och bild det du ser, så att andra förstår
Jag kan beskriva i ord och bild det jag ser så att andra förstår
b) Kunna använda rapportmallen när man skriver ner det man gjort.
Jag kan följa rapportmallen och skriva ner det vi gjort.
c) Kunna använda rapportmallen för att kamratbedöma en kompis rapport.
Jag kan göra en kamratbedömning enligt ”2 stjärnor 1 önskan”
d) Utveckla din förmåga att dra nytta av din egen dokumentation
Jag vet hur jag ska använda min dokumentation för att presentera saker muntligt och skriftligt

4. Kunna samarbeta för att få ett gemensamt resultat samt utvärdera sin arbetsinsats
Lärandemål/ förståelsemål
Kriterier för måluppfyllelse

a) Kunna samarbeta i grupp för att genomföra experiment och övningar.
Jag kan samarbeta med olika personer
b) Förstå hur man bedömer sin egen arbetsinsats
Jag kan bedöma min egen arbetsinsats utifrån kriterierna för bedömning av arbetet i biologi




Tidspalnering




Lektion 1
Lektion 2
Lektion 3
35
Livets former
Introduktion
Skansen
Vad är liv

36
Livets former
Cellen + Mikroskåp
Använda mikroskåp
Använda mikroskåp
Frågestund
Läxförhör sid 4-15
37
Livets former
Sortera liv.
Arter, släkten, familjer

Livetsträd
Odla frön.

Djur teori
Diskutera likheter och skillnader på två djurgrupper

Läxa djurgrupper
38
Livets former
Teori Växter
Studera frön.
Skriva rapport

Gå ut och titta på växter

Läxförhör sid 62-75
39
Livets former
Teori Urdjur och alger
Vattenkraftverket
Skriva resonerande text
Forts. kraftverket

Läxförhör sid 76-81
40
Livets former
Teori Bakterier/Virus


Mikroskåpsuppgift
Skriva rapport
Examination
41
Samspel och pubertet
Teori Vad är kön
Könsorgan

Läsa bok
Diskussionsövningar
The love doctor
Läxförhör 216-220
42
Samspel och pubertet
Teori Pubertet
Diskussionsövningar
Film
The love doctor

Läxförhör 216-220
43
Samspel och pubertet
Ordkunskap
Diskussionsövningar
Film
Den stora sexkampen
Hej!
Här kommer en ny lektionsplanering, jag har gjort några ändringar i den så den ni har fått på lektionen gäller inte längre. Det kan bli fler ändringar, i så fall lägger jag upp den aktuella versionen här.

Lektionsplanering spanska, åk 7, ver 2

TB= Amigos dos textos
ÖB= Amigos dos ejercicios (övningar markerade med fetstil är obligatoriska)
Lärare: Linda Hållén Zetterberg,
Mejl: linda.hallen.zetterberg@stockholm.se                  Tel: 08-508 45 155 alt 076-12 45 155

v 35          må            introduktion
                                            utdelning böcker
                                            inledning arbetsområde ”Presentation”

                 on             klassaktivitet

                 to              läxa: ha läst igenom kap 1 och 2, text och gloslista
                                            arbete med text              

v 36          må            kamratrespons text

                 on             läxa: inlämning text
                                            förberedelse muntlig redovisning av sin text
                                   arbete med övningsbok, se nedan

                 to              läxa: muntliga redovisningar
ev arbete med övningsbok, se nedan     

v 37          må            inledning arbetsområde ”Familj och släkt”
                                            genomgång släktord (gula rutan ÖB sid 21)
                                            genomgång possessiva pronomen, TB sid 106
                                            muntlig övning, familjefoto
                                            genomgång kap 4

                 on             läxa: kunna orden i den gula rutan ÖB sid 21
                                            repetition possessiva pronomen
                                            arbete med övningar ÖB 4: C, E
                                   genomgång singular/plural, es/son ÖB sid 22
                                            arbete med övningar ÖB 4: D, F, G

                 to              läxa: förprickade glosor kap 4
                                   arbete i ÖB se nedan

v 38          må            träningsprov kap 4

                 on             läxa: obligatoriska övningar kap 4, se nedan
                                            gemensam genomgång träningstestet

                 to              prov kap 4

kap 1: A, B, C, D, E, F, G, H
kap 2: A, B, C, D, E, F, G, I, J, K, L, M
kap 3: A, B, C, D, E, J, K

kap 4: A, B, C, D, E, F, G, I, J, K

tisdag 25 augusti 2015

Inför geografikursen


Telefonnummer och mailadresser


Telenummer
Peter Söderström 073-5205650
Annika Lööw 076-1245149
Stefan Larsson 070-7441919


Mailadresser
Peter Söderström mail: aa23463@stockholm.se
Annika Lööw mail: annika.lööw@stockholm.se
Stefan Larsson mail: stefan.larsson@stockholm.se

Vad vill du göra i parkleken Guldet?


Grimstahörnan för åk7

Hej, vår första vecka som vi har öppet för terminen tänkte vi ha årskursindelade dagar igen. 7:orna är varmt välkomna nu på torsdag den 27e, och då är lokal, personal och verksamhet bara för 7:orna. 
Vi hoppas genom detta, få hit de som kanske inte kommer själva eller när det är alla här, så att de ska hinna lära känna oss i personalen lite och sen vilja komma självmant. 

Tack på förhand! 

Med vänlig hälsning

Madeleine Mijatovic

Projektledare Grimstahörnan

SO med 7A 25/8

Sammanfattning

Vi bestämde planeringsråd i 7A. De som är med är Burak, Darius, Rand och Menal. På elevens val träffas vi och diskuterar förslag på hur vi ska jobba fram till november.

Vi pratade mycket om naturgeografi. Hur jorden och kontinenter förändras. Lite om vad som hänt i Grimsta med jordbävningar och vulkaner för ca 600 miljoner år sedan. Att vi flyter omkring på jorden som om Sverige var en flotte. Lite om stjärnor och planeter, gravitationen o s v.

Visade bloggen och sms:ade era föräldrar om föräldrarmöte den 10/9 kl 18.00.

Vi pratade om vad SO-ämnena är för något. Ni fick lura mig att ni läst geografiboken. Ni hämtade information på olika sätt för att ta reda på vad boken handlade om t ex läsa rubriker, titta på bokomslaget, läsa innehållsförteckningen o s v.

Nästa lektion ska vi börja titta på faktatexter och jobba med kartboken, använda kompassen, vädersträcken, orienteringskarta över Grimstaskogen m m.
Och precis som det arbetsområde ni jobbar med i matematiken kommer vi titta en del på statistik och diagram.

SO-läraren Peter Söderström

Matematikplanering Stefan

Statistik PP år 7
Med hjälp av statistik kan man sammanställa och presentera information som man samlar in i olika undersökningar. Ofta använder man sig av tabeller och diagram för att det ska vara lätt att överblicka och tolka informationen. Statistik används inom många olika områden. Ett exempel är befolkningsstatistik, som undersöker hur många människor det finns i ett land, hur många som är män och kvinnor, vilken ålder de har, var de bor eller hur många barn de har. Den statistiken kan användas som underlag när man fattar beslut om till exempel var det behöver byggas skolor eller äldreboenden. I det här kapitlet kommer du att lära dig tolka och rita tabeller och diagram samt beräkna olika läges mått.

Förmågor vi tränar på

         formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder,
         använda och analysera matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
         välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa
rutinuppgifter,
         föra och följa matematiska resonemang
         använda matematikens uttrycksformer för att samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser.

Viktiga begrepp:

         frekvens, tabell, kolumn, rad, linjediagram, stolpdiagram, stapeldiagram, cirkeldiagram, vågrät axel, lodrät axel, lägesmått, medelvärde, median och typvärde, 


Lektion 1
Lektion 2
Lektion 3
V35
Böcker + intro
Fotbollsuppgift
Skansen
Tabeller
Sid 12- 16
V36
Tabeller
Sid 12- 16
Tolka diagram
Sid 12- 16
Tolka diagram
Sid 12- 16


V37
Rita och granska diagram
Sid 18-22
Rita och granska diagram
Sid 18-22
Aktivitet
V38
Rita och granska diagram
Sid 18-22
Lägesmått
Sid 23-25
Lägesmått
Sid 23-25
V 39
Lägesmått
Sid 23-25
Problem sidor
Kapiteltest o begreppstest
V40

rep

rep

Prov








måndag 24 augusti 2015

7B och 7A planeringsråd

Planeringsrådet inför geografikursen består av
7B Eldin, Linus, Valentina och Emilia 7A Burak, Darius, Rand och Menal

Vi kommer att träffas och prata om hur och vad vi ska göra för att på bästa sätt nå våra kunskapsmål. Självklart kommer mitt ord väga tungt eftersom det finns gränser för vad vi ska gå igenom. Vi kommer träffas på elevens val för att prata om det.

Vi tittar på kunskapskraven (pedagogisk planering)
Vi tittar igenom böcker och appar som kan vara aktuella
Vi planerar vad vi kan göra praktiskt (museibesök, eller annan typ av besök)
Hur ska vi jobba? I grupper, enskilt osv
Hur ska vi testa elevernas kunskaper och när? Skriftliga prov, redovisning, film etc

SO-lärare Peter Söderström